{* *}
Przetłuszczanie włosów – czym jest spowodowane? Jak z nim walczyć?

Przetłuszczanie włosów – czym jest spowodowane? Jak z nim walczyć?

Przetłuszczanie się włosów to problem, którego występowanie nie jest jedynie uwarunkowane rodzajem skóry naszej głowy, czy predyspozycjami genetycznymi. Istnieje szereg zewnętrznych czynników, które mają wpływ na nasze włosy, doprowadzając do ich przetłuszczania. W niniejszym artykule przedstawiono główne przyczyny powodujące przetłuszczanie się włosów, jak również kilka kluczowych metod walki z tą dolegliwością.

Kilka najważniejszych powodów powodujących przetłuszczanie włosów

Przetłuszczanie się włosów może pojawiać się z różnych powodów. Znaczna ilość przypadków wywołana jest uwarunkowaniami genetycznymi. Niemniej jednak stosowanie niewłaściwego szamponu, zbyt częste mycie włosów, nadmierne czesanie, czy wahania hormonalne również mogą prowadzić do pojawienia się tej dolegliwości.

Zbyt częste mycie

Niejednokrotnie osoby, które cierpią na dolegliwość przetłuszczających się włosów myją głowę codziennie, czy nawet kilka razy dziennie. Paradoksalnie może to jedynie prowadzić do pogłębiania się problemu. Podczas mycia włosów pozbawiamy włosy ich naturalnej ochrony – sebum. Skóra naszej głowy w ramach reakcji obronnej zaczyna produkować coraz więcej sebum, co równoznaczne jest ze zwiększoną aktywnością gruczołów łojowych, które produkują tłuszcz w nadmiarze.

Niewłaściwy szampon

Równie częstym błędem jest stosowanie złych kosmetyków. Szampony mogą mieć niewłaściwy odczyn pH, zawierać silikony, czy olejki lub wysuszać włosy i skórę głowy. Należy pamiętać, że częsta zmiana szamponu w poszukiwaniu tego idealnego nie zlikwiduje problemu. W takiej sytuacji należy postawić na kosmetyki antybakteryjne na bazie ziołowych składników.

Nadmierne czesanie

Zbyt częste dotykanie włosów i ich rozczesywanie sprawia, że łój zgromadzony u ich nasady rozprzestrzenia się po całej długości włosa. Nie jest to problemem w sytuacji, kiedy łoju nie jest zbyt dużo. Jeżeli jednak skóra naszej głowy ma skłonności do nadmiernej produkcji tłuszczu, efekt częstego czesania, masaży, czy zabawy włosami może być opłakany.

Hormony

Ostatnim kluczowym powodem przetłuszczania się włosów są wahania hormonalne. Intensywna produkcja męskich hormonów prowadzi do zwiększonej produkcji tłuszczu w skórze głowy, wywołując przetłuszczanie się włosów i prowadząc do występowania trądziku. Nadmiar androgenu prowadzi do aktywizacji gruczołów łojowych. Oznacza to, że często jedynym poprawnym rozwiązaniem jest wizyta u dermatologa.

Należy pamiętać, że stosowanie tabletek antykoncepcyjnych nie prowadzi do przetłuszczania się włosów. Wręcz przeciwnie – tego typu tabletki niejednokrotnie zawierają progesteron i estrogen, regulując poziom hormonów w organizmie kobiety, nie dostarczając jednocześnie androgenów naszemu organizmowi.

Jak walczyć z przetłuszczającymi się włosami

Przetłuszczanie włosów nie ustąpi samo. W zależności od skali problemu konieczna będzie wymiana szamponu, czy też wypracowanie odpowiednich nawyków związanych z pielęgnacją włosów.

Stosuj odpowiedni szampon

Szampony do włosów przetłuszczających się powinny odznaczać się delikatnym i naturalnym składem, pozbawionym silikonów i detergentów (takich jak SLES, czy SLS). Szampony powinny być wytworzone na bazie glukozydu laurylowego, czy też kokosowego, betainy kokamidopropylowej i mydlnicy lekarskiej. Do naturalnych substancji, które powinny znaleźć się w tego typu szamponie zalicza się m.in.:

 • rozmaryn,
 • miętę,
 • czarną rzodkiew,
 • dziegieć brzozowy,
 • lawendę,
 • chmiel,
 • aloes,
 • pokrzywę,
 • rzepę,
 • cytrynę,
 • olejek z drzewa herbacianego,
 • glinkę marokańską.

Nie szczotkuj suchych włosów

Włosy powinny być rozczesywane jedynie po umyciu. Suchych włosów nie należy rozczesywać, albowiem, tak jak już wspomniano, prowadzi to do rozprowadzania sebum i przetłuszczania włosów. Do czesania należy używać jedynie szczotek z naturalnym włosiem.

Uważaj na wysoką temperaturę

Do przetłuszczenia włosów dochodzi bardzo często latem, kiedy temperatura powietrza jest dość wysoka. Spowodowane jest to poceniem się skóry w wyniku działania promieni słonecznych. Osobom z włosami przetłuszczającymi się zaleca się unikanie wysokich temperatur do czasu pozbycia się dolegliwości.

Nie dotykaj nadmiernie włosów

Zabawa włosami to bardzo częsty nawyk, szczególnie u kobiet. Mało osób zdaje sobie sprawę, że prowadzi to do przetłuszczania włosów. Dlatego osoby, które cierpią na przetłuszczające się włosy powinny unikać częstych zabaw włosami, jak również nadmiernego ich dotykania, czy masażu głowy.

Podsumowując, istnieje szereg powodów, które mogą powodować przetłuszczanie się włosów. Są to zarówno czynniki zewnętrzne, jak i czynniki genetyczne. Należy pamiętać, że wybór dobrego i delikatnego szamponu to nie wszystko – warto wypracować sobie odpowiednie nawyki, aby skutecznie walczyć z nadmiarem łoju na naszej głowie.

Ostatnie artykuły

Wypadanie włosów u kobiet i mężczyzn

problemem wypadania włosów boryka się wiele osób. Jest to przypadłość dotykająca zazwyczaj osoby po czterdziestym ro...

Czytaj
Cellulit - jak się go pozbyć?

 Choć wiele z kobiet wolałoby oglądać swoje ciało takim, jakim przedstawiają je celebrytki i influenserki to niestety...

Czytaj
Najpopularniejsze zabiegi z zakresu medycyny estetycznej

Zabiegi z zakresu medycyny estetycznej od wielu lat cieszą się niesłabnącą popularnością głównie wśród tych kobiet, k...

Czytaj
*}