{* *}
Piegi - przyczyny, profilaktyka i usuwanie

Piegi - przyczyny, profilaktyka i usuwanie

Piegi są zaburzeniem rozłożenia barwnika w naszej skórze. Zaburzenie to powstaje wskutek szybkiej syntezy melatoniny przez melanocyty. Możemy wyróżnić dwa rodzaje piegów: wywołane działaniem promieni słonecznych i zwykłe. Zwykłe piegi są okrągłe, małe i jasnobrązowe. Te powstałe na skutek wystawienia naszego ciała na słońce przeważnie mają ciemniejszy kolor, ich brzegi są nieregularne oraz mogą być znacznie większe od tych pierwszych. Piegi te najczęściej występują na ramionach i górnej części pleców, czyli w miejscach najbardziej narażonych na poparzenia słoneczne. Co ciekawe, tak zwane "plamy wątrobowe", które możemy zobaczyć u wielu osób w dojrzałym wieku to tak naprawdę właśnie piegi.

Objawy i przyczyny piegów

Piegi, które mają postać niewielkich, jasnobrązowych lub czerwonawych plamek najczęściej pojawiają się na nosie, policzkach, ramionach, barkach i czole. Nie występują one nigdy na dłoniach i podeszwach stóp. Piegi będą również nasilać się, gdy będziemy przebywać na słońcu, ponieważ jego promienie pobudzają melanocyty do pracy. Latem piegi stają się ciemniejsze i bardziej wyróżniają się w stosunku do koloru skóry, a zimą są mniej widoczne.

Piegi mają podłoże genetyczne, więc dziedziczy się je po rodzicach. Nie zobaczymy ich jednak u niemowląt. Pojawiają się one dopiero u małych dzieci lub nawet w późniejszych okresach życia. Mogą one również samoistnie znikać bądź przybierać na sile. Na ich występowanie są najbardziej narażone osoby, które mają jasną karnację, zwłaszcza te, które mają zielone oczy i rude włosy.

Profilaktyka piegów

Osoby, które mają skłonność do pojawiania się piegów, są również bardziej narażone na poparzenia słoneczne, a nawet występowanie nowotworu kolczystokomórkowego oraz podstawnokomórkowego skóry. Piegi mogą być także objawami niektórych chorób, na przykład zespołu Peutza-Jeghersa. Mimo dziedziczności skłonności do występowania piegów to nadal można im zapobiegać. Taka profilaktyka nie jest skomplikowana i wymagająca. Wystarczy, że takie osoby będą pamiętać o następujących zasadach:

  • w lecie powinny one unikać przebywania na dworze od 10 do 16, ponieważ wtedy słońce świeci najmocniej,
  • w czasie upałów powinny one unikać opalania,
  • zawsze powinny stosować kremy z filtrami. By dobrze chronić się przed promieniami słonecznymi, powinny używać minimalnie kremów o faktorze 30,
  • powinny chronić twarz i głowę za pomocą kapelusza,
  • gdy muszą wychodzić z domu w trakcie upalnego dnia , powinny zakładać jasne, przewiewne ubrania, najlepiej takie, które mają dłuższe rękawy.

Zapobieganie piegom jest dużo bardziej rozsądnym wyjściem niż późniejsze próby ich usuwania. Jest tak, ponieważ leczenie piegów nie jest stuprocentowo skuteczne, a do tego jest bardzo skomplikowane. By uniknąć zmian skórnych, profilaktyka powinna być stosowana już u małych dzieci. Warto wcześnie wyrobić sobie dobre nawyki, które mogą potem zapobiec piegom i poparzeniom słonecznym. Tym bardziej że znaczna część uszkodzeń skóry, które są powodowane przez opalanie i poparzenia występuje u osób, które nie ukończyły 18. roku życia. Odpowiednie podejście do opalania ma także bardzo istotne znaczenie w profilaktyce nowotworów skóry.

Usuwanie piegów

Opracowano kilka skutecznych, a jednocześnie bezpiecznych metod zmniejszania i rozjaśniania piegów. Czasami stosuje się jednocześnie nawet kilka takich sposobów, by zwiększyć efektywność tego typu zabiegów. Należy pamiętać, że rezultaty nie u każdego będą zgodne z oczekiwaniami, a piegi mogą powrócić po kilkukrotnym przebywaniu na słońcu. Obecnie najczęściej stosuje się następujące metody usuwania piegów:

  • kremy rozjaśniające skórę, które dostępne są zarówno bez jak i na receptę. Zawierają one kwasy, które po długotrwałym stosowaniu wybielają piegi. Ich skuteczność jest większa, jeśli osoba, która z nich korzysta, w trakcie kuracji unika słońca i stosuje odpowiednie kremy z filtrem.
  • zmazywanie piegów płynnym nitrogenem jest metodą skuteczną, ale nie u każdego pacjenta.
  • retinoidy, które przeważnie stosowane są z kremami rozjaśniającymi. Efekty ich systematycznego stosowania można widzieć przez kilka miesięcy.
  • terapia laserowa to prosty i bezpieczny zabieg, który może pochwalić się wysoką skutecznością przy jednocześnie niskim ryzyku wystąpienia przebarwień i blizn.

Ostatnie artykuły

Wypadanie włosów u kobiet i mężczyzn

problemem wypadania włosów boryka się wiele osób. Jest to przypadłość dotykająca zazwyczaj osoby po czterdziestym ro...

Czytaj
Cellulit - jak się go pozbyć?

 Choć wiele z kobiet wolałoby oglądać swoje ciało takim, jakim przedstawiają je celebrytki i influenserki to niestety...

Czytaj
Najpopularniejsze zabiegi z zakresu medycyny estetycznej

Zabiegi z zakresu medycyny estetycznej od wielu lat cieszą się niesłabnącą popularnością głównie wśród tych kobiet, k...

Czytaj
*}