{* *}
Botox - czy jest konieczny?

Botox - czy jest konieczny?

Z roku na rok rośne popularność zabiegów medycyny estetycznej. Nic w tym dziwnego, pozwalają one na zachowanie młodego wyglądu mimo upływu lat. Można śmiało powiedzieć, że spora część to pewnego rodzaju "błyskawiczne" zatrzymanie czasu . Jednym z najbardziej znanych zabiegów medycyny estetycznej jest botox. Jeśli nawet z niego nie korzystaliśmy, to na pewno nie raz słyszeliśmy tę nazwę.

Kilka słów na temat botoxu

Pierwotne użycie botoxu nie służyło do celów kosmetycznych. W latach 70. XX wieku amerykański lekarz wykorzystał tę substancję do leczenia zeza oraz porażeń nerwów twarzy. Stosując botox w takich celach, w 1987 r. kanadyjska okulistka odkryła, że dzięki zastosowaniu tego środka u jej pacjenta, bardzo wygładziła się jego skóra wokół oczu. Można powiedzieć, że był to pierwszy odnotowany przypadek zastosowania botoxu w celach estetycznych.

Co to jest botox?

Botox to tak naprawdę powszechna nazwa toksyny botulinowej typu A. Jest obecnie szeroko wykorzystywana w medycynie estetycznej do minimalizowania zmarszczek mimicznych, a dokładniej do wygładzenia okolic oczu, czoła, ust i innych, na których odznaczają się niedoskonałości. Jak to działa? Otóż substancja działa w obszarze płytki nerwowo-mięśniowej. Botulina poraża skurcze mięśni poprzez zablokowanie przekazów impulsów nerwowych. Mięśnie są rozluźnione, a skóra gładka. 

Jak wygląda zabieg?

Zabieg jest bezbolesny, ponieważ do jego użycia stosuje się cieniutką igłę. Może być przeprowadzony wyłącznie przez wykwalifikowanego lekarza. Polega on na wstrzyknięciu toksyny botulinowej typu A w zmarszczkę, dzięki czemu ulega ona wygładzenia. Trwa to zazwyczaj ok. 20 minut. Efekt nie jest widoczny od razu i zazwyczaj trzeba na niego zaczekać ok. 3 do 10 dni. Botox nie jest zabiegiem nieodwracalnym i trzeba go powtarzać. Botox zazwyczaj jest używany w celu zniwelowania zmarszczek w okolicach:

  • ust i oczu (opadające kąciki i powieki)
  • czoła i brwi
  • brody
  • szyi i dekoltu

Zalecenia po zabiegu

Nie ma żadnych przeciwwskazań co do powrotu do codziennej aktywności. Przez pierwsze 3 godziny po botoxie pacjent nie powinien się schylać ani kłaść. Niewskazane jest wtedy również palenie  tytoniu i spożywanie alkoholu. Niektórzy obawiają się, że wskutek zabiegu utracą naturalne zdolności mimiczne twarzy. Jednak jeśli zabieg przeprowadził wykwalifikowany specjalista, to nie ma powodów do obaw. Substancja jest aplikowana wyłącznie w mięsięń, który odpowiada za powstawanie zmarszczek

Jak często stosować botox?

Zabiegowi botoxu można się poddawać dwa, maksymalnie trzy razy w roku. Efekt utrzymuje się 3 - 6 miesięcy, czasem do 8 miesięcy. Aby dokładnie ustalić częstotliwość zabiegów, najlepiej skonsultować się z lekarzem medycyny estetycznej. On w oparciu o analizę naszego indywidualnego przypadku i stan skóry odpowiednio dobierze ilość zabiegów.

Przeciwwskazania w stosowaniu botoxu

Mimo popularności tego zabiegu, nie każda osoba z powodzeniem może go stosować. Głównym przeciwwskazaniem jest nietolerancja na toksynę botulinową typu A lub jakikolwiek inny składnik stosowany w ramach zabiegu. Antybiotyki aminoglikozydowe mogą, działając z toksyną, zwiększać prawdopodobieństwo powikłań, dlatego osoby je przyjmujące nie powinny poddawać się botoxowi. Inne przeciwwskazania to m.in.: problemy z krzepliwością krwi, nowotwory skóry, zaburzenia przewodnictwa nerwowo - mięsniowego oraz głębokie uszkodzenia skóry. Nie można wykonywać botoxu w ciąży.Dlatego przed poddaniem się zabiegowi należy zasięgnąć porady specjalisty.

Inne sposoby wykorzystania botoxu

Oprócz niewątpliwej roli, jaką botox odgrywa w medycynie estetycznej są jeszcze inne obszary, w której zdobywa on uznanie. Osoby zmagające się z przewlekłymi migrenami (z towarzyszącymi im nudnościami czy też nadwrażliwością na światło), są poddawane przez ok. 12 tygodni wstrzyknięciom wokół głowy i szyi. Botox pomaga również w leczeniu nadmiernej potliwości.

Botox - czy warto?

Wszystko zależy od nas samych. Jeśli zmarszczki na twarzy sprawiają, że źle się czujemy i nie do końca siebie akceptujemy, to warto spróbować. Zanim jednak poddamy się zabiegowi bezwzględnie należy udać się do specjalisty, aby wykluczyć ewentualne przeciwwskazania do zabiegu. Do zabiegu należy wybrać gabinet, gdzie botox wykonuje wyspecjalizowany lekarz medycyny estetycznej.

Ostatnie artykuły

Wypadanie włosów u kobiet i mężczyzn

problemem wypadania włosów boryka się wiele osób. Jest to przypadłość dotykająca zazwyczaj osoby po czterdziestym ro...

Czytaj
Cellulit - jak się go pozbyć?

 Choć wiele z kobiet wolałoby oglądać swoje ciało takim, jakim przedstawiają je celebrytki i influenserki to niestety...

Czytaj
Najpopularniejsze zabiegi z zakresu medycyny estetycznej

Zabiegi z zakresu medycyny estetycznej od wielu lat cieszą się niesłabnącą popularnością głównie wśród tych kobiet, k...

Czytaj
*}