{* *}
Trądzik pospolity szerokim problemem.

Trądzik pospolity szerokim problemem.

 Skóra podatna na występowanie trądziku, to efekt złej pracy gruczołów łojowych. Są one odpowiedzialne za powstawania zaskórników i pryszczy. Cera trądzikowa to nadmierne wydzielanie sebum, które nie opuszcza na czas porów skórnych, powodując ich zapchanie i w konsekwencji stany zapalne. Problemy dotyczą przeważnie młodych ludzi w okresie pokwitania, ale coraz częściej przypadłość ta spotykana jest u osób powyżej dwudziestego roku życia.

Jaki wyglądają objawy przy cerze trądzikowej?

 Zmianami pierwotnymi są zaskórniki otwarte i zamknięte. Te pierwsze są ciemno zabarwione na wierzchu, a przez otwór wydobywa się masa łojowa. To właśnie w niej rozmnażają się bakterie takie jak: pityrosporum ovale czy propionibacterium acnes. Zaskórniki zamknięte powstają wtedy, gdy u wejścia gruczołu łojowego nagromadzą się korneocyty. Powoduje to zaczopowanie gruczołu.

 Przy braku odpowiedniego leczenia i pielęgnacji, konsekwencją zmian pierwotnych mogą być torbiele ropne oraz wykwity grudkowo - krostkowe. Miejsca zajęte przez te zmiany są podatne na dodatkowe zakażenia bakteryjne. Mogą one spowodować blizny i przebarwienia, widoczne nawet po wyleczeniu wyprysków.

Jakie czynniki mogą spowodować trądzik?

 Przyczyn problemów z trądzikiem jest sporo a niektóre nie są nawet do końca poznane. Można jednak wyodrębnić kilka głównych:

  • Zwiększona produkcja gruczołów łojowych. To zjawisko w organizmie kontrolowane jest przez hormony takie jak progesteron czy androgeny. W okresie dojrzewania dochodzi to zwiększonej produkcji tych ostatnich, dlatego zwiększa się ryzyko wystąpienia trądziku. U kobiet, podobna sytuacja może wystąpić w czasie ciąży.
  • Czynniki genetyczne. Można dziedziczyć pewne skłonności do nadmiernego wydzielania łoju i jednocześnie do większego niż zwykle rogowacenia ujść mieszków włosowych. Jeśli w rodzinie występują problemy z trądzikiem, to jest większe prawdopodobieństwo cięższego przebiegu tej dolegliwości.
  • Stres. U sporej liczby osób sytuacje stresowe mogą doprowadzać do nadmiernego wydzielania łoju przez pory. Dokładnie zaobserwowano to zjawisko w grupie uczniów i studentów. Zazwyczaj w okresie sesji i egzaminów dochodzi do zaostrzenia objawów. Natomiast okres wakacji jest wolny od większych problemów ze skórą.
  • Niewłaściwa dieta. Badania wskazują, że spożywanie niektórych pokarmów może nasilać występowanie zmian trądzikowych. Należą do nich tłuste potrawy, ostre przyprawy, czekolada i alkohol. Sprawę pogarsza też palenie papierosów. Niekorzystny wpływ na cerę maja również te produkty, które sprzyjają stanom zapalnym, a więc cukier i przetwory mączne.
  • Kontakt z substancjami toksycznymi. Trądzik może wystąpić też u osób, które w pracy mają kontakt z chlorem lub z pewnymi rodzajami olejów.
  • Przyjmowanie niektórych leków. Okazało się, że problemy mogą się nasilić przy leczeniu barbituranami czy też steroidami.
  • Choroby endokrynologiczne również mogą przyczynić się do powstania trądziku.

 

Jak leczy się trądzik pospolity?

 Przebieg typowych choroby zazwyczaj leczy się objawowo, działając na zmiany różnymi rodzajami toników i kremów. Czasem są to specjalne płyny, które robione są w aptece według przepisu lekarza. W ich skład najczęściej wchodzi kwas salicylowy o stężeniu 2 lub 3 procent, erytromycyna, nadtlenek benzoilu, pochodne witaminy A i substancje zawierające mentol lub tymol.

 W przypadku bardziej nasilonych objawów stosuje się leczenie antybiotykowe, najczęściej erytromycyną i doksycykliną. Dodatkowo mogą być podane leki przeciwłojotokowe, przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i keratolityczne.

 Przede wszystkim jednak podstawą leczenia jest codzienna, regularna pielęgnacja polegająca na otwarciu porów, najczęściej za pomocą parówek i usunięciu nadmiaru łoju. Do tego rodzaju cery przeznaczone są specjalne kosmetyki a ich oferta jest naprawdę duża. Dobrze jest wypróbować niektóre z nich, żeby znaleźć ten najlepszy dla konkretnego przypadku. W gabinetach kosmetycznych również wykonywane są zabiegi poprawiające stan cery trądzikowej. Najbardziej popularne z nich to:

  • Peeling kawitacyjny, który bez skutków ubocznych usuwa wszelkie zanieczyszczenia i martwy naskórek.
  • Mikrodermabrazja, która polega na delikatnym, mechanicznym złuszczaniu skóry.
  • Zabiegi z pomocą kwasów, które dogłębnie oczyszczają cerę, niwelują wypryski i czynią skórę gładką.

 

 Trądzik pospolity jest przypadłością, która każdemu może odebrać radość życia i pozytywną samoocenę, jednak przy odpowiednim postępowaniu, jego przykre objawy można zminimalizować. Oprócz leczenia farmakologicznego w przypadku wyjątkowo ciężkich przebiegów, istotna jest regularna pielęgnacja i odpowiednia dieta. Niestety największą trudnością bywa zmiana nawyków żywieniowych, bo akurat wszystko co smaczne i atrakcyjne wpływa na pogorszenie stanu skóry. Dlatego podczas leczenia trądziku, warto rozważyć również kwestię kulinarną.

 

Ostatnie artykuły

Wypadanie włosów u kobiet i mężczyzn

problemem wypadania włosów boryka się wiele osób. Jest to przypadłość dotykająca zazwyczaj osoby po czterdziestym ro...

Czytaj
Cellulit - jak się go pozbyć?

 Choć wiele z kobiet wolałoby oglądać swoje ciało takim, jakim przedstawiają je celebrytki i influenserki to niestety...

Czytaj
Najpopularniejsze zabiegi z zakresu medycyny estetycznej

Zabiegi z zakresu medycyny estetycznej od wielu lat cieszą się niesłabnącą popularnością głównie wśród tych kobiet, k...

Czytaj
*}