{* *}
Plamy starcze

Plamy starcze

Przebarwienia kwalifikowane jako plamy starcze coraz częściej są diagnozowane u młodych osób. Pojawiają się często nagle i skutecznie szpecą ciało. Statystyki pokazują, że dotyczą 30% kobiet po 30. roku życia i aż 90% po 50. roku życia. Jak z nimi walczyć? Jak ich uniknąć?  

Jak powstają plamy starcze?

Określenie starcze może nasuwać skojarzenia o występowaniu tego rodzaju przebarwień jedynie u osób w podeszłym wieku. Faktycznie do tego rodzaju pigmentacji dochodzi często samoistnie z uwagi na proces starzenia organizmu i zwykle pojawiają się w wieku dojrzałym. Nie są wiązane jednak tylko z wiekiem, a na ich powstawanie wpływ na nie tylko wiek, ale także inne czynniki. Uwidocznienie się zmian na powierzchni skóry jest wynikiem zaburzeń w pracy melanocytów, produkujących pigment odpowiedzialny za barwę skóry, melaninę. Melanocyty przestają prawidłowo pracować z uwagi na procesy starzenia się skóry, a jako czynnik prowokujący do zwiększonej pigmentacji i plam starczych uznaje się działanie słońca na skórę.
 
Przebarwienia określane jako starcze zlokalizowane są na obszarze ciała wystawianym na działanie promieni słonecznych, dlatego zwykle obserwuje się je na twarzy, szyi, dłoniach, przedramionach i podudziach. 

Plamy starcze - czynniki ryzyka

Czynniki zwiększające ryzyko powstawania plam starczych to przede wszystkim długotrwałe narażanie skóry na działanie promieni słonecznych oraz promieniowania ultrafioletowego z innych źródeł. Niekorzystnie dla skóry może zakończyć się korzystanie z solarium lub komercyjnych lamp do opalania. Do zmian pigmentacyjnych, również zmian starczych, prowadzić może uszkodzenie skóry na skutek zmian zapalnych, zwłaszcza u osób z większą ilością naturalnego pigmentu, czyli u osób o ciemniejszym kolorze skóry. 
 
Przyjmuje się, że pewne grupy osób są bardziej podatne na pojawianie się plam starczych. Wymienia się zwłaszcza osoby o jasnej karnacji z rudymi włosami i te, które w przeszłości miały skłonności do poparzeń słonecznych lub były eksponowane na działanie promieni słonecznych w nadmiarze.
 

Charakterystyka plam starczych

Plamy starcze mogą przyjmować nieco zróżnicowaną postać. Pojawiają się pojedynczo lub grupowo i można je opisywać jako:
 • plamki wyraźnie wystające poza powierzchnię skóry zbliżone kształtem do ziaren pieprzu,
 • płaskie obszary skóry o owalnym, kwadratowym lub gwieździstym kształcie,
 • brązowe lub czerniejące plamy o różnym poziomie pigmentacji.
Są dość mocno zarysowane. Przyjmują kolor od jasnobrązowego do niemal czarnego, a ich średnica może sięgać nawet 5 cm. Z uwagi na nieregularne zabarwienie bywają mylone z niebezpiecznym rakiem skóry, czerniakiem złośliwym.  

Profilaktyka plam starczych

Ochrona skóry jest bardzo ważna nie tylko w przypadku zagrożenia plamami starczymi. Zaleca się unikanie słońca, zwłaszcza w porze intensywnego promieniowania. Należy stosować filtry przeciwsłoneczne, które zabezpieczą skórę przed szkodliwym działaniem światła. Filtry powinny być aplikowane na około pół godziny przed ekspozycją na słońce oraz w trakcie przebywania na słońcu przynajmniej co około dwie godziny, a częściej w przypadku korzystania z kąpieli wodnych lub nadmiernego pocenia. Warto stosować odzież ochronną z nakryciem głowy zasłaniającym twarz, zwłaszcza podczas pracy na zewnątrz. Nie należy zapominać o stosowaniu filtrów w przypadku pracy przy oświetleniu jarzeniowym. 

Jak zwalczać plamy starcze?

Na początku należy odróżnić plamy starcze od innych, by móc zastosować odpowiedni rodzaj leczenia. 

Czy plamy starcze są groźne?

Na ogół plamy starcze nie są groźne, choć na pierwszy rzut oka mogą nasuwać skojarzenia ze zmianami nowotworowymi.

Zmiany w wyglądzie plam starczych

Alarmującym sygnałem powinny być zmiany, które:
 • szybko zwiększają swoją powierzchnię,
 • są źródłem objawów takich jak świąd, pieczenie, tkliwość, krwawienie,
 • charakteryzują się zaczerwienieniem lub nagłą zmianą kolorów.
Plamy starcze niebudzące podejrzeń, zdiagnozowane przez specjalistę, nie wymagają leczenia. Są jednak istotnym defektem estetycznym, dlatego też warto zwalczać je, tym bardziej że istnieje coraz więcej skutecznych sposobów, by usuwać je trwale, bez ryzyka nawrotu.

Diagnoza przebarwień

Żeby odróżnić przebarwienia starcze od innych zmian na skórze należy udać się do lekarza, najlepiej oczywiście do dermatologa. Specjalista może przeprowadzić z oględzinami i wywiadem. Często do wstępnej, szybkiej diagnozy mykologicznej zmian skórnych wykorzystywana jest Lampa Wood’a. W wielu przypadkach dokonuje się dodatkowe testy dla odróżnienia plam starczych od innego rodzaju przebarwień. Przydatna jest tutaj biopsja skóry, przeprowadzana w znieczuleniu miejscowym. Niewielki wycinek skóry pobierany jest do specjalistycznej analizy mikroskopowej.
 
Zaleca się okresową kontrolę zmian starczych, przynajmniej raz na trzy lata.

Domowe metody na plamy starcze

Do niwelowania przebarwień stosuje się specyfiki o działaniu wybielającym. Ogólnie dostępne kremy i maseczki mogą jedynie delikatnie rozjaśnić zmiany. Sprawdzą się w usuwaniu niewielkich przebarwień. W wielu przypadkach nawet systematyczne wklepywanie tego typu środków przez długi czas nie daje satysfakcjonujących efektów. Lepsze działanie wykazują preparaty farmakologiczne. Najczęściej stosuje się leki z pochodną witaminy A. Taka długotrwała kuracja niesie za sobą wiele skutków ubocznych łącznie z odbarwieniami skóry. W domowych warunkach warto zastosować: 
 • preparaty z witaminą E (doustne) w połączeniu z beta-karotenem, witaminą C, 
 • kremy na bazie aloezyny, arbutyny, proantocyjanidyny (np. z nasion winogron), wyciągu z lukrecji.

Zabiegi na plamy starcze

Rozwój medycyny estetycznej zaowocował wprowadzeniem terapii dających świetne rezultaty w zwalczaniu plam starczych bez dużego ryzyka nawrotu. Popularne są zabiegi:
 • peelingi chemiczne (kwasem trichlorooctowym, glikolowym, salicylowym),
 • krioterapia (zastosowanie ciekłego azotu),
 • terapia laserowa. 
Wśród metod alternatywnych wykorzystuje się terapię światłem urządzeniami IPL. 

Ostatnie artykuły

Wypadanie włosów u kobiet i mężczyzn

problemem wypadania włosów boryka się wiele osób. Jest to przypadłość dotykająca zazwyczaj osoby po czterdziestym ro...

Czytaj
Cellulit - jak się go pozbyć?

 Choć wiele z kobiet wolałoby oglądać swoje ciało takim, jakim przedstawiają je celebrytki i influenserki to niestety...

Czytaj
Najpopularniejsze zabiegi z zakresu medycyny estetycznej

Zabiegi z zakresu medycyny estetycznej od wielu lat cieszą się niesłabnącą popularnością głównie wśród tych kobiet, k...

Czytaj
*}