{* *}
Kwas hialuronowy

Kwas hialuronowy

Kwas hialuronowy podbił kosmetologię, medycynę estetyczną i chirurgię plastyczną w chwili, gdy odkryto, że jego naturalna ilość w ludzkiej skórze zmniejsza się z upływem lat. Wniosek był prosty: należy uzupełniać powstałe braki. Jednym z podstawowych sposobów jest stosowanie kremów zawierających ten dobroczynny związek. Obecnie kwas hialuronowy jest nazywany "eliksirem młodości" ze względu na swoje szerokie zastosowanie w kosmetyce i innych dziedzinach związanych z troską o urodę i zdrowie.

Kwas hialuronowy w organizmie człowieka

Kwas hialuronowy, z greckiego hyalos – szkło, zawdzięcza swoją nazwę swojemu przezroczystemu wyglądowi. W organizmie człowieka występuje pod postacią soli sodowej, zwanej inaczej hialuronianem sodu. becny jest m.in. w chrząstce, w płynie maziowym torebki stawowej, w ciałku szklistym oka, w strunach głosowych, itp. Jest podstawowym składnikiem tkanki łącznej, który wpływa na kondycję skóry.

Zapewnia skórze młody wygląd poprzez łączenie włókien kolagenowych i elastynowych. Ponadto, posiada także zdolność wiązania cząsteczek wody, dzięki czemu zapewniona jest prawidłowa gospodarka wodna w komórkach. W skórze osoby młodej kwasu hialuronowego jest na tyle, aby zapewnić elastyczność i sprężystość. Próżno wówczas szukać zmarszczek. Jednakże z upływem lat ilość kwasu zmniejsza się, obserwujemy pierwsze zmiany świadczące o procesie starzenia. Gwałtowny spadek odnotowuje się u osób po 40 roku życia. Kiedy naukowcy odkryli tę prawidłowość, kwas hialuronowy stał się jednym z głównych składników wykorzystywanych w kosmetykach.

Kwas hialuronowy w kosmetykach

Obecnie kwas hialuronowy staje się coraz bardziej popularny i jest powszechnie stosowany w kosmetykach, zwłaszcza w kremach do twarzy. W dostępnych na rynku kosmetycznym preparatach występuje najczęściej niskocząsteczkowy kwas hialuronowy, którego główną właściwością jest wnikanie w głąb skóry, nawilżanie i zapobieganie zmarszczkom. Istnieje jednak także drugi rodzaj kwasu – wielocząsteczkowy, używany nieco rzadziej w kosmetykach. Jego funkcją jest zabezpieczanie naskórka przed odparowaniem wody, poprzez stworzenie na jego powierzchni pewnego rodzaju powłoki ochronnej.

W kremach, żelach i emulsjach występuje najczęściej w stężeniu 0,5% - 1%. Z uwagi na fakt, iż kwas hialuronowy jest związkiem naturalnie występującym w ludzkiej skórze, jego stosowanie nie powoduje alergii ani innych tego rodzaju zagrożeń. W drogeriach mamy obecnie bardzo szeroką ofertę kosmetyków z kwasem hialuronowym. Składnik ten znajduje się w mleczkach do ciała, kremach ochronnych i liftingujących, nawilżających maseczkach do twarzy, serum pod oczy, a także w podkładach, itp. Świetnym rozwiązaniem jest stosowanie kwasu hialuronowego jako czystego kosmetyku, bez dodatków, który stosujemy bezpośrednio na skórę, dzięki czemu uzyskujemy najwyższy poziom wchłanialności i nawilżenia, aż po głębokie warstwy skóry.

Kwas hialuronowy w medycynie estetycznej

Tradycyjna pielęgnacja skóry przy pomocy kosmetyków z kwasem hialuronowym to podstawowa metoda. Bardziej efektywna jest korzystanie z osiągnięć medycyny estetycznej, w której także sprawdza się „eliksir młodości”. Odkrycie i zastosowanie odpowiednio zmodyfikowanego hialuronianu na początku lat 90-pozwoliło na spektakularny rozwój tej dziedzinie medycyny. Na jego bazie powstają specjalne żele, które używa się do wypełnień ubytków w tkankach. Kwas hialuronowy świetnie sprawdza się w wypełnianiu zmarszczek oraz w innych zabiegach medycyny estetycznej, np. w powiększanie ust czy piersi, modelowaniu twarzy.

Wiele odmładzających i rewitalizujących zabiegów polega właśnie na wstrzyknięciu w skórę odpowiedniej w danym przypadku ilości kwasu. Do zabiegów używa się wysokiej jakości syntetycznego, stabilizowanego kwasu hialuronowego. Taki kwas, uzyskiwany syntetycznie, różni się od naturalnego mniej niż 1%, co gwarantuje duże bezpieczeństwo jego stosowania. Średnio efekty utrzymują się od 6 do 12 miesięcy. Długość tego okresu jest uzależniona od miejsca aplikacji kwasu, trybu życia, jaki prowadzi pacjent, jego wieku oraz rodzaju skóry. Przeciwwskazaniami do zabiegu są choroby układu odpornościowego, ciąża, karmienie piersią, choroby skóry, opryszczka, nadwrażliwość skóry.

 

Ostatnie artykuły

Wypadanie włosów u kobiet i mężczyzn

problemem wypadania włosów boryka się wiele osób. Jest to przypadłość dotykająca zazwyczaj osoby po czterdziestym ro...

Czytaj
Cellulit - jak się go pozbyć?

 Choć wiele z kobiet wolałoby oglądać swoje ciało takim, jakim przedstawiają je celebrytki i influenserki to niestety...

Czytaj
Najpopularniejsze zabiegi z zakresu medycyny estetycznej

Zabiegi z zakresu medycyny estetycznej od wielu lat cieszą się niesłabnącą popularnością głównie wśród tych kobiet, k...

Czytaj
*}