{* *}
Wypadanie włosów u kobiet i mężczyzn

Wypadanie włosów u kobiet i mężczyzn

Z problemem wypadania włosów boryka się wiele osób. Jest to przypadłość dotykająca zazwyczaj osoby po czterdziestym roku życia, natomiast coraz częściej występuje również u ludzi młodszych. Przerzedzanie włosów jest dla wielu bardzo wstydliwe, ponieważ każdy chciałby mieć je gęste, lśniące i zadbane. Przyczyn wypadania włosów może być wiele. Na szczęście, proces ten, nie jest nieodwracalny. Jak więc sprawić, aby włosy odzyskały dawne zdrowie i co powoduje pojawienie się tego problemu?

Przyczyny wypadania włosów

Czynników, które sprawiają, że włosy stają się coraz słabsze i wypadają, jest wiele. Może być to spowodowane na przykład nieprawidłową dietą, co łatwo będzie nam naprawić. Zdarza się jednak, że problem związany jest bezpośrednio z naszym stanem zdrowia. W takim przypadku, rozpoczęcie walki o piękne włosy trzeba będzie zacząć od odpowiedniej diagnozy medycznej. 

Do najczęściej wymienianych przyczyn, powodujących wypadanie włosów, należy przede wszystkim długotrwały stres. Tryb życia, jaki prowadzimy, brak snu, ciągły pośpiech, sprawiają, że egzystujemy w ciągłym napięciu, co bezpośrednio wpływa na nasz stan zdrowia, a także włosów. 

Łysienie jest niestety problemem dziedzicznym i jest to bardzo częsty powód przedwczesnego wypadania włosów. Warto więc zwrócić uwagę, w jakiej kondycji są włosy naszych rodziców czy dziadków, ponieważ może okazać się, że borykamy się z problemem genetycznym. 

Czy włosy powinny wypadać?

Wypadanie włosów to naturalny proces fizjologiczny, dotyczący każdego człowieka. Dziennie, każdemu z nas wypada około 100- 150 włosów i jest to w pełni akceptowalne. Problem pojawia się wtedy, kiedy zauważamy ubytek większej ilości. Szczególnie niepokojące jest, jeśli na miejscu włosów, które wypadły, nie pojawiają się nowe. Warto obserwować ten proces, ponieważ szybkie działanie pozwoli nam powrócić do prawidłowej kondycji skóry głowy. 

Ogólne przyczyny wypadania włosów

Do przyczyn wypadania włosów, dotyczących zarówno kobiet, jak i mężczyzn, należą przede wszystkim:

 • silny, bądź długotrwały stres
 • dieta uboga w odpowiednie składniki odżywcze
 • przyjmowanie leków i antybiotyków
 • zmiany hormonalne
 • nieprawidłowa pielęgnacja włosów oraz skóry głowy
 • nadmierna stylizacja włosów- szczególnie narażanie ich na wysokie temperatury
 • drastyczna dieta
 • choroby skóry głowy takie jak grzybica czy łupież
 • problemy z tarczycą

Przyczyny wypadania włosów u kobiet

 Łysienie u kobiet ma swoje podłoże w wielu źródłach. Zazwyczaj spowodowane jest nieprawidłową gospodarką hormonalną. Kobiety są również szczególnie narażone na wypadanie włosów, ponieważ większość z nich, każdego dnia je stylizuje. Wysoka temperatura prostownicy, czy zbyt mocny ucisk upięcia, może powodować duże ubytki. Do głównych przyczyn wypadania włosów u pań kwalifikują się prócz tego:

 • menopauza
 • okres poporodowy
 • używanie niewłaściwych środków stylizujących włosy
 • nadmiar androgenów
 • stosowanie terapii hormonalnej (np. tabletki antykoncepcyjne)

Przyczyny wypadania włosów u mężczyzn

Mężczyźni po 40 roku życia, są szczególnie narażeni na łysienie, szczególnie w strefie linii włosów przy czole oraz na szczycie głowy. Jest to tak zwane łysienie androgenowe, często pojawia się przy nim nadmierny porost włosów w uszach, nosie oraz na brwiach. Przyczyną wypadania włosów w przypadku panów w każdym wieku, są zwykle geny.

Powszechną opinią jest, że szybciej łysieją mężczyźni, którzy posiadają wysoki poziom testosteronu i jest to po części prawda, ponieważ hormon ten wpływa bezpośrednio na pogorszenie jakości włosa. 

Co zrobić, aby włosy znów rosły?

Jest wiele sposobów, które pozwolą nam odbudować włosy. To jaką metodę należy zastosować, zależy głównie od stopnia łysienia. W przypadku  kiedy problem dopiero się pojawił, zazwyczaj wystarczą domowe sposoby. Warto jest przygotować własne maski na skórę głowy i włosy. Do najbardziej skutecznych należą te, w skład których wchodzą: jajka, drożdże, mód, oliwa z oliwek i pokrzywa. Wszystkie te produkty posiadają bowiem właściwości wzmacniające, odżywcze i odbudowujące.   

Jeśli jednak łysienie przybiera niepokojącego wymiaru, konieczna będzie wizyta u specjalisty, najlepiej trychologa. Zdiagnozuje on przyczynę utraty włosów oraz zastosuje odpowiednią terapię, która pozwoli odbudować czuprynę. 

W przypadkach, kiedy łysienie jest nieodwracalne, na pomoc przychodzi nam medycyna estetyczna i zabieg przeszczepu włosów. Jest on coraz popularniejszy i daje gwarancje powrotu do właściwej kondycji fryzury. 

 

Ostatnie artykuły

Wypadanie włosów u kobiet i mężczyzn

problemem wypadania włosów boryka się wiele osób. Jest to przypadłość dotykająca zazwyczaj osoby po czterdziestym ro...

Czytaj
Cellulit - jak się go pozbyć?

 Choć wiele z kobiet wolałoby oglądać swoje ciało takim, jakim przedstawiają je celebrytki i influenserki to niestety...

Czytaj
Najpopularniejsze zabiegi z zakresu medycyny estetycznej

Zabiegi z zakresu medycyny estetycznej od wielu lat cieszą się niesłabnącą popularnością głównie wśród tych kobiet, k...

Czytaj
*}